Aktualni sat sjednice Županijske skupštine

Sjednica Županijske skupštine održana je u prostoru DMC studija Radio Banovine u Slatini Pokupskoj u srijedu, 13. ožujka 2019. godine. Počela je uobičajenim „Aktualnim satom“ tijekom kojeg su vijećnici postavljali pitanja županu Ivi Žiniću.
Mario Božurić (MOST) govorio je o vijećniku glinskog Gradskog vijeća, koji je, kako je rekao izjavio da je „Oluja“ zločin, te da se on zalaže za ideju Jovana Raškovića. Pitao je župana je li se o tom očitovao i je li taj čovjek i u Županiji nagrađen za ideje koje podržava.
Župan Ivo Žinić je odgovorio kako za tu izjavu ne zna.“Ja svaku takvu izjavu odbacujem. Oluja je svetinja hrvatskog naroda. Nikakve takve ideje ne podržavam. Ja sam bojnik Hrvatske vojske, zajedno s braniteljima sam oslobađao ovaj kraj i ne dozvoljavam da mi itko takve stvari imputira.“
Božurića je zanimalo je li uvrštavanje kazete za azbestni otpad u prostorni plan Grada Gline bio dogovor između gradonačelnika i župana.
„Govorite o nečem što je bilo, što je završeno, čega nema.“ – rekao je župan, te dodao: „U jednom trenutku je u Prostornom planu Grada Gline bila predviđena kazeta za azbestni otpad, ali to je riješeno, to nije ušlo u Plan, to je prošlost.“ Nije bilo nikakvih tajnih dogovora između župana i gradonačelnika, a sve što je odrađeno, odrađeno je sukladno zakonu.
Ivan Nekvapil (HNS) pitao je kako se novi zakon o stambenom zbrinjavanju reflektira na našu županiju.
Zakon je stupio na snagu prošle godine i ubrzao donošenje rješenja, koja su često bila sporo donošena. Zbog toga je i dio stanovnika napustio područje SMŽ. Unatrag dvije godine stvari se rješavaju brže. Župan je sa zadovoljstvom naveo da će na području naše županije ove godine biti dodijeljeno 60 kompleta građevinskog materijala. Osim toga dobar dio stanovnika koji su dobili kuće na korištenje dobit će ih na dar, a jedan će dio svoje objekte moći otkupiti. Rješavanje stambene problematike sada je puno kvalitetnije.


Drugo pitanje je vezano za energetsku obnovu škole u Velikoj Ludini, koliko je koštao taj projekt i planira li se još projekata za Veliku Ludinu.
Tamo nije rađena energetska obnova, obavljeni su radovi na sanaciji krovišta i neki drugi radovi, uloženo nje preko 650 000 kuna. Od projekata koje tamo najavljujemo najveći je gradnja sportske dvorane, koju Županija provodi zajedno s Općinom Velika Ludina.
Mijo Latin (HSS) pitao je župana je li informiran je li protiv njega pokrenut postupak o sukobu interesa, zbog njegova putovanja s hrvatskom reprezentacijom.
Župan je rekao kako je reprezentaciju pratio ne samo na Svjetsko prvenstvo nego i prije. Išao je tamo kao član izaslanstva HNS-a, ne kao župan, ne privatno. Rekao je i kako ne zna ni za kakav postupak pred Povjerenstvom za sukob interesa.
Latina je zanimala i prodaja službenih vozila u vlasništvu SMŽ. Pitao je tko su članovi povjerenstva, tko ih je imenovao i kad su se sastali. Isto tako mu se učinilo da je početna cijena preniska.
Točno je da su tri službena vozila ponuđena na licitaciju, procjena je napravljena od službenog vještaka, nije to napravilo nikakvo povjerenstvo. Samo povjerenstvo je imenovao župan, sve sukladno zakonu.
Josip Takač (Bandić Milan 365) pitao je kakve su spoznaje župana o radu Petrokemije nakon provedene dokapitalizacije i promjene vlasničke strukture.
Dugo smo strepili na koji će način biti razriješen problem Petrokemije. Smatram da je Vlada na čelu s premijerom Plenkovićem ovdje napravila jedan izuzetan potez. Dokapitalizacija je napravljena u pravo vrijeme. Petrokemija, kao jedini proizvođač umjetnih gnojiva u ovoj regiji, vrlo je bitna za razvoj poljoprivrede. Uz sadašnje vodstvo poslovanje je stabilno i vjerujem da narednih desetak godina tamo nećemo imati problema, rekao je župan.
Nedavno ste, župane, potpisali sporazum o nastavku provedbe projekta Poduzetnički krediti, rekao je Takač. Što ova kreditna linija znači i kako doprinosi razvoju našeg poduzetništva.
Prošli tjedan smo potpisali dodatak ugovoru o Poduzetničkim kreditima. Na raspolaganju nam je fond od sto milijuna kuna. U prošloj je godini bilo tridesetak zahtjeva, odobreno je 13, iskorišteno je oko 12 milijuna kuna. Samo u tom dijelu omogućeno je otvaranje preko 25 novih radnih mjesta i tri su očuvana. Ova linija je vrlo kvalitetna linija za naše poduzetnike. Snižene su kamatne stope, tako da kamata može biti čak 0%. Veliki je interes za ovu liniju.


Karmela Gajdek (SDP) pitala je što je s nabavom uređaja za magnetnu rezonancu. Zašto mi sami moramo skupljati sredstva? U listopadu prošle godine obećali ste da uređaj stiže početkom ove godine.
Uređaj je nabavljen, novci su osigurani još prošle godine. U bolnici su veliki radovi na rekonstrukciji prostora u kojem će uređaj biti smješten. U završnoj su fazi. Trenutno iz Švicarske dolazi Faradayev kavez, jedan od elemenata ovog uređaja koji će ovih dana biti montiran. I vrlo drago će mi biti pozvati sve vas vijećnike, a i druge građane na otvaranje, za koje očekujem da bi se moglo dogoditi od 15. travnja nadalje. Zašto smo skupljali novac? Ja kao župan nisam mogao sjediti i čekati rješenje, u dogovoru s ministrom zdravstva nađeno je rješenje.
Samo par mjeseci nakon spajanja nekoliko upravnih odjela drastično povećavate broj zaposlenih u Županiji, rekla je Gajdek. Smatra da je riječ o neopravdanom zapošljavanju što će po njoj dovesti do još većeg odlaska mladih ljudi s našeg područja.
„Moja misija kao župana je upravo zapošljavanje mladih stručnih osoba u županijskoj upravi i drugdje. Kad sam došao na mjesto župana u SIMORA-i je bilo zaposleno dvanaestak ljudi, danas ih je 40, mladih stručnih ljudi. Njihovi su rezultati apsolutno vidljivi.
Iz upravnih odjela u našoj županiji u zadnje dvije godine otišlo je u mirovinu bar 20 ljudi, ljudi i dalje odlaze u mirovinu. Ne radi se o onome što pokušavate imputirati da župan zapošljava reda radi, samo da bi ih „uhljebio“. Riječ je o stručnim ljudima koji su nužni za funkcioniranje Županijske uprave. Nama nedostaje ljudi, a bez ljudi nema kvalitetnog obavljanja posla. Dobar dio ljudi koji rade u Županiji financiran je iz fondova EU, kroz projekte.
Rekao sam koga zapošljavamo i zašto i na kraju: Nije povećan broj zaposlenih u Županiji! Točka!“
Slavko Tepavac (HDZ) pitao je župana pitao je u kojoj je fazi realizacija nedavno predstavljenog novog kurikuluma tehničara za razvoj video igara.
Župan je odgovorio kako je novi kurikulum za tehničara za razvoj video igara predan u Ministarstvo znanosti i obrazovanja. „Kroz naš projekt SMŽ kao središte gaming industrije predvidjeli smo onih pet koraka, učenje engleskog već u vrtiću, edukacije, izgradnja poduzetničkog inkubatora PISMO Novska, četvrti korak je bio upravo to zanimanje tehničar za izradu video igara, gdje smo godinu dana radili zajedno SIMORA s određenim stručnjacima kako bi pripremili sve potrebne dokumente. Vjerujem u pozitivno rješenje i da ćemo već od sljedeće godine imati to zanimanje u programu.
Zdenko Vahovec (SDP) podsjetio je na važnost demografske obnove. Pitao je hoće li biti napravljena strategija demografske obnove naše županije.
Župan je podržao Vahovčevo nastojanje. Svi smo svjesni da je naša demografska slika loša. Pokušavamo s razine županije, ali to nije dosta. Bez značajnijih mjera države, bez naglog zaokreta u mentalitetima sviju nas, neće biti pomaka, rekao je župan. Podsjetio je kako je zatraženo 59 000 radnih dozvola za rad ljudi izvan Hrvatske, to je velik problem. Ima ipak i pozitivnih podataka, prošle godine je više rođenih nego umrlih u Hravtskoj, u našoj županiji je u ovu školsku godinu upisano samo sedam prvašića manje nego godinu prije. Nešto se počelo stabilizirati, rekao je župan. I naše mjere daju neke rezultate, nikad prije nije bilo više obitelji s troje i više djece nego sad. Svakodnevno razgovaramo o mogućnostima za poboljšanje situacije, rekao je župan. Ali, razgovaramo i s određenim ministarstvima.
Vahovec je pitao i što je sa završetkom gradnje strukovne škole u Sisku.
Na žalost, izvođač radova na toj školi je otišao u stečaj. S njim je raskinut ugovor. To je težak postupak. Potpisnik ugovora je resorno ministarstvo, a ne Županija. Ovog trena u izradi je razlikovni troškovnik. Treba utvrditi stanje izvedenih radova i idemo u ugovaranje novog izvoditelja. Hoće li nositelj posla biti resorno ministarstvo ili SMŽ to je stvar pregovora. Vjerujem da ćemo ubrzo moći raspisati natječaj i završiti tu školu. To vodi i nastavku našeg projekta, a to je izgradnja učeničkog doma u Sisku, zaključio je župan Ivo Žinić.

Ukoliko Vam se svidio članak, lajkajte, dijelite, komentirajte...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here