Petrinjsko prigradsko, prekokupsko mjesto Mala Gorica još je uvijek i klasična seoska sredina s poljodjelcima i stočarima, njivama, stajama i gnojem u njima, što došljak kroz naselje vidi po dvorištima i osjeća nosom. Mirno predvečerje ugodnog proljeća pod pritiskom južine raznijelo je po Maloj Gorici veliki, jaki, intenzivni vonj staja i svinjaca.
Ali, usred sela, taj oduvijek znan i nepromijenjen ruralni „miris“ stoke, pomiješao se s novim osjetilima, drugačijeg porijekla i vrste. Mjesto mu je u dvorištu kuće broj 102., a izvor velika kotlenka skoro do vrha puna gulaša od divljači. Kod umirovljenog veterinara i uglednika Male Gorice Đure Bugarina i njegovih nasljednika cijeli dan se pripremalo meso i kuhalo jedno od dva jela servirana gostima i domaćima na večeri u noći pred Dan sela, sv. Jurja, nebeskog zaštitnika ovog mjesta. Godinama ovdje dominira crkva u slavu i na spomen kršćanskog mučenika, odrubljene glave u vrijeme okrutnog rimskog cara Dioklecijana.
– Gulaš za večeru uoči našeg blagdana godinama se ovdje kuha, meso je iz Lovačke udruge Kuna Sela, a tu je i nekoliko članova vičnih ovom gurmanskom poslu- kaže nam domaćin, počasni predsjednik Kune Đuro Bugarin. Muškarcima je pomagala i snaha Nensi Majcan-Bugarin, a u smiraj dana trojica iz ove ekipe pažljivo i polagan cijeli sadržaj kotlenke kombijem su dovezli u dvorište i unijeli u župni dom. Na katu zgrade blagovalo se poslije polaganja vijenaca i svijeća uz križ na mjesnom groblju, odslužene svete mise,odsjaj jurjevskog kresa i prigodnog programa KUD-a Pokupljanka iz Bresta.
U župnikovoj kuhinji zatičemo ženski sastav Marinu Dobrenić, Oliveru Abramović i Mariju Vlahovac, zadužene za izgled stolova i klupa, slaganje tacni s kolačima i pladnjeva pećenice, koju je na ražnju ispekao Ivica Dražetić. Uz tri domaćice, kasnije su u podvorbi uzvanika u tri sobe župne kuće pomagale članice Pokupljanke. I tu su svirali tamburaši njihova KUD-a, a cijelo ovo društvo 12. svibnju u Hrastovici očekuje natjecateljska predsmotra sličnih folklornih družina za ovogodišnje nastupe na županijskom i državnim susretima.
-Fotografirajte prvi puta posebno proljetno okićen i ukrašen bunar u župnom dvorištu- savjetuju nam gospođe iz kuhinje, od kojih doznajemo da je za tu ljepotu zaslužna Ankica Tonković, a slično je cvjetno i zeleno uredila i cijelu crkvu sv. Juraja.
Uoči spomendana njihova zaštitnika, središte Male Gorice redovito osvjetljava jurjevski krijes, jedina takva tradicijska pučka manifestacija na području Grada Petrinje. Ispred crkve i područne osnovne škole, plamenikom iz plinske boce vatru je upalio Stanko Žugaj.
– Ovdje su ostaci rezidbe loze, granje od krčenja živica i srušenog javora i lipe s prostora oko crkve. Svi smo to dovozili i slagali mjesec dana prije paljenja krijesa. Koliko pamtim i koliko moji roditelji pamte, u našem mjestu ovo je tradicija koja traje jako dugo, niz godina. U pučkoj tradiciji paljenje krijesa predstavlja početak nove plodonosne godine – veli Mladen Marijašević, povjerenik Male Gorice i dopredsjednik Kluba veterana i dragovoljaca Domovinskog rata za Brest-Malu Goricu.
Pojedinačno, za slaganje jurjevskog krijesa 2019 godine, kažu nam u selu, posebne zasluga nose Ivica Dobrinić, Antonio Bugarin, Tomislav Ivančić, Ivan Slanec, Anton i Josip Milaković, a čast za prvu vatra, koja se brzo razbuktala silno visokim i jakim plamenom, pripala Stanku Žugaju.
U Maloj Gorici ne boravi stalno njihov župnik. Upravitelju vlč. Mladenu Vidaku sjedište je u Žažini, a skrbi o duhovnosti naroda ovog dijela Pokuplja i područja Grada Petrinje. Jurjevo im je najveći, najznačajniji i najvažniji blagdan, ujedno i Dan Male Gorice.
Autor: Antun Petračić
Ukoliko Vam se svidio članak, lajkajte, dijelite, komentirajte...