Liga prvaka

Prosvjed u Zagrebu 25. 11. 19. / foto facebook

Autor: Aleksandar Olujić

„Gospodine Premijeru, ovo je liga prvaka“, uzviknuo je jučer na prosvjedu u Zagrebu Marin, vjeroučitelj iz Rijeke. Ove riječi upućene najvišoj instanci izvršne vlasti krik su jednog od mnogih prosvjetnih radnika kojima je pukao film. Njih nekoliko desetaka tisuća napunili su Trg bana Jelačića, svi s jednom mišlju: Dosta! Ili kako reče Marin: „O čemu pričate vi, gospodo političari? Koga vi lažete i obmanjujete? Dosta vas je više!“

Prosvjetarima je dosta. Godinama nakupljano nezadovoljstvo stanjem u školstvu, reformama koje su dolazile svakim novim ministrom i skupa s njim odlazile, nametanjem sve većih birokratskih  obveza i zahtjevima da isporučuju kadrove koji su odmah po izlasku iz škole spremni za obavljanje svih poslova, dosta im je toga da ih baš svatko može anonimno prijaviti i optužiti za bilo što te da se zbog toga moraju opravdavati prosvjetnim inspekcijama, dosta im je toga ga su prvi kada se uzima a posljednji kada se treba vratiti… I da, dosta im je biti potplaćen.

Tko je kriv za sve? Dakako da Plenković nije jedini i isključivi krivac za stanje u našem školstvu. On je samo posljednji u nizu iz kaste političara hranjenih vlastitim napuhanim egima i cijepljenih na empatiju, osjećaj za pravdu i interese veće od njihovih osobnih. To je ono što vide zapravo svi i zato je taj uzvik vjeroučitelja iz Rijeke dobio toliki pljesak na Jelačić placu. Krivicu snose političke elite koje upravljaju ovom zemljom, a što se Andreja Plenkovića tiče, može on svaljivati krivicu na one prije sebe i docirati svima koliko je dobra učinio u svom mandatu i hvaliti se kako nitko prije njega nije toliko digao plaće, služeći se i time da javno poziva svoju tajnicu da potvrdi kako je ono što njen šef tvrdi istina, činjenica je da mu ljudi ne vjeruju jer sve što govori je u biti pranje ruku.

Andrej Plenković svakim svojim nastupom poručuje kako mu obrazovanje i školstvo nisu baš najbitnije stvari na svijetu, dapače. On i jučer nakon što je prosvjed završio i kad su počeli pregovori sa sindikatima nije našao za shodno sudjelovati na njima. Umjesto njega jučer i danas u Banskim dvorima na pregovorima učestvuju savjetnici predvođeni predstojnikom njegova ureda, koji (BTW) nikada nije ni pohađao neku našu školu ili fakultet kao ni njegova djeca. Svojim postupkom Plenković ignorira i prosvjetare i činjenicu da ovaj štrajk nije samo neka borba za povišicu plaće već je poprimio elemente pokreta, da ne kažem ustanka. No, do toga (ustanka) sigurno neće doći. Učitelji su u pravilu pristojni, uljudni, dragi ljudi puni empatije i prije će ići protiv sebe samih nego dizati barikade, paliti kontejnere ili raditi nešto slično a što bi moglo nekoga povrijediti. Njihov prag tolerancije jednostavno je prevelik u društvu u kojem caruju bahati i napuhani.

Bogatima i moćnima naši učitelji nisu previše bitni, kao ni naše školstvo. Plenkovićevu „ligu prvaka“, onu elitu koja je prije par dana zasjedala u Sheratonu i zbog koje je on procvjetao poput šiparice, sigurno ne zanima školovanje njihovih potomaka na nekoj od hrvatskih škola ili fakulteta. U svijetu postoji dobar broj privatnih škola i univerziteta koji daju odlično obrazovanje – za elitu.

 

Ukoliko Vam se svidio članak, lajkajte, dijelite, komentirajte...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here