Zbogom MOST-u

Foto: arhiva PS-portala

Autori: M. Gašljević i A. Olujić

Prošli mjesec, 28. listopada, primili smo e-mail u kojem je stajalo priopćenje kako Ivana Cindrić i Predrag Sekulić napuštaju MOST NL i nastavljaju svoj politički put kao nezavisni vijećnici u GV Grada Siska.
Iznenađenje?
I da i ne. Premda je u nekim svojim prijašnjim istupima, tako i nedavnom intervjuu za naš portal, Predrag Sekulić dao naslutiti svoje nezadovoljstvo situacijom u svojoj sada bivšoj stranci, istupanje iz stranke ipak je krupan korak iza kojega obično stoji nezadovoljstvo izazvano nagomilanim problemima unutar te stranke. Na našoj političkoj pozornici bilo je dosta slučajeva napuštanja stranaka od strane pojedinaca pa čak i odcjepljivanja čitavih njihovih dijelova i osnivanja novih stranaka.
I MOST je, poslije pojave na nacionalnoj sceni i iznenađujućeg uspjeha na svojim prvim parlamentarnim izborima, bio suočen s odlascima i to istaknutih članova. Ako se takvo osipanje u početku pripisivalo činjenici da su oni u stvari skup nezavisnih lista (i pojedinaca), pa je bilo za očekivati da tako heterogena skupina na duži period ne može ostati jedinstvena, s transformacijom u nacionalnu političku stranku takve su se nesuglasice trebale barem izgladiti, ako ne i riješiti. No izgleda da nije tako. Koliko je situacija u MOST-u ozbiljna pokazuje nedavno napuštanje stranke od strane Tomislava Panenića, kojeg je vlastita stranka odbila podržati kao predsjedničkog kandidata, kao i istodobni odlazak oboje istaknutih sisačkih članova MOST-a i njihova zajednička izjava, koja dodatno podcrtava činjenicu da se u „sisačkom slučaju“ ne radi o odluci pojedinaca donesenoj u afektu nego o nečemu što se kuhalo već duže vrijeme. O odluci i razlozima koji su sisački dvojac potakli na ovaj korak razgovaramo s Predragom Sekulićem.

 

PS-portal: Što je povod a što razlog vašeg odlaska iz MOST-a?

Sekulić: Javnosti je moj lik poznat kroz djelovanje u Rafineriji Sisak. To je neka moja priča na koju sam ponosan, radnička priča jednog pomalo neumoljivog tvrdoglavog sindikalca u svojim nastojanjima u borbi za pravdu i istinu jer eto, još uvijek se nadam da to u Hrvatskoj postoji. Most je bio prva stranka koja nam je pružila ruku, odnosno priliku da svoju priču predstavimo u političkom okviru. Most je tada kao nadstranačka platforma, okupljao je ideološki neopterećene i neovisne građane. Kako su zbivanja u rafineriji Sisak zahtijevala sve intenzivnije političke odluke tako je i moje političko djelovanje na MOST-ovoj platformi raslo. U nekom trenutku shvatite da ste postali dio politike, a ta politika kreće u poznatom smjeru – lijevi i desni. Nisam se tu više pronalazio, možda sam postao političar ali nikada neću postati pragmatični političar, a posebice ne čovjek kojem je ideologija motiv ili alibi za sudjelovanje u politici. Razlozi su mnogi, od ne priznavanja uloge i teško odrađenog posla u gradu Sisku, preko Euro parlamentarnih izbora, pa nadalje. Krajnji povod je podrška predsjedničkom kandidatu g. Škori, u javnosti percipiranog na desnom političkom spektru.

PS-portal: Nakon debakla na izborima za EU parlament očekivalo se da će se u MOST-u dogoditi nešto, da će odgovorni snositi posljedice, no čini se da je ostalo sve po starom. Koliko je to utjecalo na vašu odluku?

Sekulić: Svakako da se u politici mora prepoznati politička odgovornost, za koju smatram da je ovdje izostala. Mi u Sisku smo još prije EU izbora upozoravali na mogući krah i razgovarali sa čelnicima MOST-a ovdje u Sisku o tome. Nije bilo razumijevanja za naše stavove, a ne krijemo da smo kao kandidata iz naše Županije htjeli vidjeti Ivanu Cindrić. Zašto? To bi bilo svojevrsno priznanje za rad u našoj županiji, koja od ukupno 11 ustrojenih organizacija MOST-a u RH, ima četiri u SMŽ. Dodatno nezadovoljstvo je naglašeno nakon izbora, upravo zbog toga što nitko nije snosio političku odgovornost. Javno ju je preuzeo g. Grmoja, ali je i dan danas na poziciji kojoj je bio. Tako to u politici ne bi smjelo biti. Mada osobno ne smatram da je g. Grmoja najodgovorniji, postavio sam odmah pitanje što nakon njega? Ostaje za vidjeti.

PS-portal: Čelnici MOST-a su od početka nastojali stvoriti sliku o tome kako je MOST iznad ideologija i kako njih isključivo zanima rad za bolju Hrvatsku, a ne čiji „ćaća“ je bio ustaša a čiji partizan, odnosno kako ideološka pitanja za njih nisu bitna. Je li to zaista tako?

Sekulić: Politički aktivizam kroz MOST, kao i većine ljudi koji su se okupili oko platforme MOST-a u Sisku i SMŽ, upravo je bio motiviran izostankom ideoloških pitanja kao nebitnim. Uvijek se to naglašavalo – uz poštenje, ljubav prema Domovini i radu za opće dobro. Nakon prošlih lokalnih izbora vjerovao sam da je to tako, jer je teren to i pokazivao. Dakle, u Sisku smo ušli u sporazumnu suradnju sa SDP i koalicijskim partnerima, u Kutini sa HDZ, u Petrinji u sasvim neprirodnu suradnju sa HDZ i SDP, itd. Ali to je meni bio znak da su nam ruke otvorene, odnosno da svatko može sam procijeniti sa kime je dobro surađivati u svom „selu“, a za dobrobit lokalne zajednice. Međutim, pretvorbom platforme u stranku MOST, dogodile su se i promjene. Mnogi istaknuti u javnosti percipirani kao „umjereni“ Mostovci su napustili stranku, a MOST se sve više pozicionirao desno, što je podrškom g. Škori postalo vidljivo. I vjerujete mi, nemam ja problem sa tim što je netko desno. Ali ja ne želim biti dio toga. Nikako ne mogu prihvatiti stavove g. Hasanbegovića ili g. Zekanovića i vraćanje u prošlost radi političkih bodova. Jednostavno ne želim biti uz ZDS, kao niti uz SF-SN.

PS-portal: Što se, po Vašem mišljenju, trebalo promijeniti u MOST-u da bi VI ostali u stranci?

Sekulić: Naprotiv, volio bi da nikada nisu ništa mijenjali, da je ostala pozicija s početka priče platforme MOST-a, onaj entuzijazam, želja za promjenom, želja za ne biti ISTI, pa i neovisnost o bilo kakvim utjecajima izvana. Različitost stavova može i mora biti bogatstvo. Na žalost promjene su izgleda bile neminovne. I nema tu teških riječi, prolijevanja žuči. Poštujem gotovo sve pojedince iz MOST-a, o mnogima imam visoko mišljenje kao ljudima i zahvalan sam što su bili dio mog života, a neki to i danas jesu. Konkretno, MOST kakvom sam ja pristupio bi po meni podržao kandidata kao što je Dejan Kovač.

PS-portal: Želite li ovim zajedničkim izlaskom iz stranke nešto poručiti vašim dojučerašnjim stranačkim kolegama?

Sekulić: Nema tu nekih poruka. Ne umišljam si da će se nakon izlaska nas dvoje, nakon tolikog broja ljudi koji su to učinili prije nas, nešto promijeniti. Ključno je da smo razgovarali i htjeli promijeniti neke stvari, utjecati na poteze čelništva prije izlaska iz stranke. Danas to ustvari postaje manje bitno.

PS-portal: Postoji li namjera i ideja Vašeg i Ivaninog zajedničkog ili pojedinačnog djelovanja u politici i gdje se vidite?

Sekulić: U politici svakako ostajemo. Poznata Aristotelova da je čovjek je po prirodi politička životinja, svakako je primjenjiva u mom slučaju. Dapače, smatram da se svi ljudi trebaju baviti politikom, jer se jednostavno politika bavi njima. Ustvari, sve što se događa oko čovjeka odlučuje politika, posredno ili neposredno. Dok nisam bio u politici ni sam nisam imao visoko mišljenje o političarima. Iskreno, o većini nemam ni danas. Ali kada obijate vrata od lokalne zajednice, preko saborskih klubova do premijera ili predsjednika države i shvatite da ste vi njima samo još jedan prolazni posao u danu, a da je vaš problem ipak samo vaš problem. Mrzim takvu politiku i takve političare i želja mi je uključiti ljude koji mogu i žele donijeti boljitak svojoj zajednici. Užoj ili široj. Mene zanima drugačija politika. Mene zanima politika afirmacije, nasuprot politici učmalosti i zadržavanja stanja. Zanima me politika rada nasuprot politici uhljebništva. Zanima me politika jakog pojedinca udruženog sa istim i sličnim pojedincima, nasuprot politike podjela, ustaša i partizana, crvenih i plavih. Zanima me boljitak zajednice i Domovine, nasuprot boljitka pojedinca… zanima me politika argumenata, nasuprot bespogovornog dizanja ruke. Zanima me politika jednakih prilika, ne podobnih i onih drugih. Vjerujem u ljude i znam da imam veliki broj istomišljenika. Ukoliko ću/ćemo moći okupiti ljude sa rezultatom iza sebe bez obzira u kojem obliku on dolazi, sa jasnom željom za promjenom političkog djelovanja kakvo danas uglavnom gledamo u RH, i nastavak djelovanja će biti jasan. Želja postoji, ideja ne manjka, a vrijeme će pokazati gdje smo.

PS-portal: Obzirom na Vaš izlazak iz MOST-a kao koalicijskog partnera u Skupštini grada Siska koja je politička sudbina te koalicije? Ostajete li i dalje podržavati i držati većinu aktualnoj vlasti ili ste bliže ideji djelovanja u oporbi?

Sekulić: Moram Vas ispraviti i reći kako MOST nikada nije bio koalicijski partner u Gradskom vijeću grada Siska. Bili smo u sporazumnoj suradnji i tako je i danas. Koalicija podrazumijeva ipak nešto drugo. Odredili smo neke ciljeve i mogu reći kako dobar dio i ostvarujemo. Ciljevi koji su isključivo vezani za boljitak življenja građana grada Siska. I za ovaj proračun smo imali svoje „zahtjeve“, odnosno nastavak ostvarenja ili unapređenja ciljeva koje smo zacrtali još kao gradska organizacija MOST-a.
Amandmanima smo povećali stavku koju smo prošle godine uvrstili u proračun,  projekt pod nazivom Sisak solar city, u okviru kojeg su podnijete dvije prijave na natječaj Fondu za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost: „Solar city Sisak i građani“, te „Pametni grad Sisak – akcijski plan i pilot projekt održivog gospodarenja energijom“ za 200 tis kn. Ukratko, oni podrazumijevaju uspostavu solarnog katastra za energetski ugrožene građane, solarnu elektranu do 3 kW, te solarne sustave na javnim površinama od značaja za naš grad. Napravljena su i idejna rješenja fotonapona na javnim objektima grada Siska kao što je ŠRC Zibel, a radi se i na idejnom rješenju solarizacije postrojenja Vodovoda. Amandmanom smo potaknuli sufinanciranje projektne dokumentacije građanima, kako bi se mogli prijaviti na natječaj za ugradnju solarnih panela na obiteljskim kućama.
Drugi amandman je bio povećanje sredstava za ITU mehanizam (integrirana teritorijalna ulaganja) za 80 tis kn, jer želimo da jedan od glavnih razvojnih prioriteta grada bude „Revitalizacija i stavljanje u funkciju utvrde Stari grad“.
Bilo je još prijedloga kao što je npr. Ulo hladnjača (dobar primjer Velike Gorice, naravno, puno manjeg kapaciteta), ali je sličan projekt već u planu na Tržnici Kontroba.
Ovo je konkretan rad za naše građane u okviru sporazumne suradnje ii ponosni smo na učinjeno. Možda nismo dovoljno samodopadni ili možda dovoljno neskromni da bi sve što smo odradili ili dogovorili prezentirali javnosti kao naš uspjeh, a potom likovali ili „zaradili“ bodove, ali to smo mi.
Dakle, ostajemo u programskoj suradnji, a do kada će to biti ili hoće li biti do kraja mandata, teško je danas govoriti.

PS-portal: Postoje li točke prijepora koje ne biste prekoračili i pod cijenu narušavanja dosadašnje ravnoteže u Skupštini?

Sekulić: Naravno da postoje, nije upitno. Bilo ih je u ovom proteklom razdoblju, rekao bi čak nemali broj. Međutim o tome se ne govori u javnosti, prvenstveno cijeneći činjenicu da se ipak uspjelo dogovoriti ili odustati od nekog poteza ili ga promijeniti. Ipak, vjerujem da svatko tko prati gradsku politiku može zaključiti oko kojih je to tema moglo doći do sukoba. Ponavljam, predstoji još dosta vremena, pa samim time i moguće novih problema ili poteza jednih odnosno drugih.
Ali radije bi govorio o onome što je pozitivno učinjeno, a što je bilo u našem sporazumu ili je komunicirano kao bitno od samog početka suradnje. Na pr.: CDU – centar dijeljenih usluga, kolektivno pregovaranje i kolektivni ugovori koji su u proteklih godinu dana zaključeni gotovo u svim društvima u vlasništvu grada, izbor direktora i ravnatelja društava i ustanova u vlasništvu Grada javnim natječajima, Sisak – zeleni grad (zelena infrastruktura gradova, u čijoj studiji su učestvovali naši ljudi), uspostavljanje Ureda za poduzetnike, već spomenuti Sisak solar city itd.

PS-portal: Za aktualnu gradonačelnicu Kristinu Ikić Baniček pričaju da je „teška osoba“. Je li to zaista tako, odnosno kako ste Vi komunicirali s njom i da li je u toj komunikaciji dolazilo do prijepora?

Sekulić: Rekao bi da svi možemo biti ovi ili oni u datom trenutku. Ovdje mislim isključivo na ego (pozitivan ili ne) i biti „težak“. Kao i sa bilo kojim sugovornikom imamo boljih i lošijih dana za komunikaciju, naravno ovisno o tematici. Teška su vremena i nije uvijek lako iznaći rješenja, pa samim tim može doći i do oštrije komunikacije. Mi komuniciramo politički, a tu nema prostora za procjenjivanje kakav je tko kao osoba. Komunicira se uvijek oko zadanih i unaprijed određenih tema.

PS-portal: Ako se vidite u lokalnoj politici u narednom mandatu da li će to biti ponovno sa sadašnjom gradonačelnicom ili ćete tražiti neki „drugi put“?

Sekulić: Politička budućnost zasigurno neće ovisiti o bilo kojoj stranci, pa tako niti o aktualnoj gradonačelnici. Već okupljamo određeni krug kvalitetnih ljudi, entuzijasta koji žele sudjelovati u razvoju grada Siska. Rezultati budućih lokalnih izbora i razgovori nakon njih, odrediti će put.

PS-portal: Što je, po Vašem mišljenju, „krimen“ Grada Siska obzirom da državni i županijski projekti zaobilaze naš grad, primjerice: problem sisačkih mostova, obilaznica i prvenstveno produljenja autoputa, što su bile teme već nekoliko predizbornih ciklusa na državnoj razini?

Sekulić: Smatram da se radi isključivo o inertnosti i slabosti saborskih zastupnika koji su izabrani u našoj izbornoj jedinici, a vezanih članskim iskaznicama za dvije najveće partije. Žao mi je što imamo ovakav izborni sustav, pa naši građani počesto niti ne znaju tko je to izbran i sjedi u Saboru iz njihove izborne jedinice i tko bi se to morao boriti za interese iste. Zašto ne bi mogli svi saborski zastupnici iz jedne izborne jedinice agitirati za isti cilj, ako je on ključan za razvoj kraja iz kojeg dolaze. Britanci to imaju kroz svoje okruge jako dobro uređeno. Kod nas je to nemoguće, jer uvijek moraju slušati nekog „kapu“. Nadam se da će se to već na slijedećim izborima promijeniti.
Poznato je da nam je prijeko potreban završetak autoputa i barem jedan most. Zastupnici iz ove izborne jedinice bi svaki dan trebali zatražiti stanku od pet minuta i ponavljati kako nas netko želi ostaviti kao slijepo crijevo Hrvatske. Cilj bi trebao biti razvoj svog kraja, težiti obećanom građanima u predizbornoj kampanji, a ne isključivo i jedino napredak na partijskoj ljestvici.

PS-portal: Na kraju razgovora ne možemo ne dotaći se Ine. Po društvenim mrežama moglo se svašta pročitati, čak i optužbe da su braniteljske udruge INA-e i Rafinerije praktički Vas i vaš Sindikat „isporučile“ Aldottu. Jesu li INA i Rafinerija iza vas i što dalje?

Sekulić: Ja sam otišao iz INA-e („smjestili“ su mi otkaz), ali INA iz mene neće nikada. Ostajem uz radnike i ostajem svjedočiti što MOL radi INA-i i Republici Hrvatskoj i neću nikada odustati. Boriti ću se naravno i za svoja prava putem privatne tužbe. Imam podršku svog sindikata, Sindikata Nova solidarnost i veliku podršku braniteljskih udruga okupljenih u ZAK (zajednicu klubova INA-e). Kao u bilo kojoj organizaciji tako i u sindikatima i udrugama ima kukolja, nema sumnje. Uvijek netko nešto dogovara iza leđa. Što se tiče UHBDR INA Sisak, uvijek su bili uz mene, pa su se i ovih dana nakon otkaza među prvima javili i ponudili pomoć. Mogu i ovim putem zahvaliti g. Novljakoviću na razumu i sveprisutnosti u Stožeru za obranu RNS, potpori i aktivnosti, ali i ljudskoj i prijateljskoj ruci kada je to trebalo. Zahvaljujem i svim čelnicima ZAK i pojedinih klubova, jer su mi dali potporu i zahtijevali povlačenje odluke o otkazu kada je ista dostavljena.

PS-portal: Dosta se pričalo i o odgovornosti starog Ininog sindikalističkog „kadra“ za rastakanje prvenstveno Rafinerije Sisak.

Sekulić: Što se tiče sindikalnih čelnika, upravo oni su mi bili počesto veći problem nego sam poslodavac. Ustvari, smatram da je sve i izrežirano u njihovim glavama. Jer postao sam smrtni neprijatelj takoreći, onog dana kada sam dao ostavku na mjesto Predsjednika Radničkog vijeća INA-e, odrekao se svih benefita i vratio na svoje radno mjesto u smjenski rad. To je za njih dugovječne, odnosno vječne (do mirovine) sindikaliste bilo previše. Neko pokazuje moralnost i podređuje osobni interes spram radničkog, spram svojeg članstva. U Hrvatskoj mislim da nije zabilježen sličan slučaj. Uostalom, tada su i krenuli njihovi zajednički napadi na mene i „naš“ sindikat. I čak mogu reći da razumijem te čelnike koji nisu iz mog grada, ali za naše Siščane nemam riječi. Zato ih valjda ni ne možemo sresti na cesti. Srame se, ali od benefita nisu odustali, ne brinite.
Meni je ipak još uvijek najvažnije, i nakon sindikalizma i nakon politike, uspravno šetati svojim Gradom i svojom Domovinom.

 

Ukoliko Vam se svidio članak, lajkajte, dijelite, komentirajte...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here