OTVORENO PISMO BIVŠIH ČLANOVA I OSNIVAČA JEDINE ŽUPANIJSKE ORGANIZACIJE MOSTA MILANA BRIGLJEVIĆA I PETRA ĆOSIĆA POLITIČKOM TAJNIKU MOSTA NIKOLI GRMOJI

Poštovani Nikola Grmoja!

Na ovo pismo nas je potaknula Vaša ponovna kandidatura u 6. izbornoj jedinici koju većim dijelom čini područje Sisačko-moslavačke županije. Brojni upiti građana naše županije ukazuju na elementarnu činjenicu: Kako je moguće da u dva mandata kao saborski zastupnik možete predstavljati građane naše županije a živjeti tako daleko od njih. Jeste li uopće svjesni odgovornosti predstavljati županiju s najvećom nezaposlenošću, najvećim iseljavanjem i županiju čije je gospodarstvo pred slomom? Kao pokretači MOST-a u SMŽ uvijek smo Vas podržavali i cijenili Vaš rad. Smatramo kako ste puno pozitivnih stvari učinili u borbi protiv korupcije i klijentelizma. Iz tog razloga i Vašeg ukupnog političkog aktiviteta ste uvijek imali naše povjerenje. No sada izražavamo žaljenje što MOST ne odustaje od svoje samouništavajuće politike koja je stranku pretvorila u elitističku skupinu.

Dragi prijatelju Nikola Grmoja, iako ste bili jedan od najaktivnijih saborskih zastupnika, iako ste nam izlazili u susret u mnogim našim političkim akcijama, to nije bilo dovoljno. Vikendom ste se ipak vraćali kući u Metković i niste živjeli s problemima naše županije što Vam je trebala biti obveza. Borili ste se za druge a samo ponekad pomagali našu borbu za bolju županiju. Više puta ste nas ostavljali na cjedilu a posebno u kampanjama za izbore kada nam je pomoć najviše trebala. Mi smo napominjali da očekujemo više. Da očekujemo nositelja liste iz naše županije, koji će svih 7 dana raditi na dobrobiti županije i stranke u ovim trećim po redu parlamentarnim izborima (u prva dva izborna ciklusa naša županija je bila u zapećku). Na početku smo Vam vjerovali, onda smo bili zbunjeni pa počeli sumnjati i na kraju uvidjeli da vodite stranku u propast, da Vam nikada nije bilo na pameti razvijati organizaciju i stvoriti moćnu i jaku stranku.

Uvidjeli smo da ste Vas nekolicina postali sami sebi dovoljni i time ste uništili ideju koja je bila veća od svih nas zajedno. Vrhunac sebičnosti i arogancije ste pokazali u pregovorima oko stvaranja koalicije s Domovinskim pokretom. Ne prihvaćajući činjenicu da ste odavno izgubili priliku i liderstvo zbog svojih propusta, u pregovorima ste svoje osobne frustracije stavili ispred interesa stranke i naroda te ponovo upropastili priliku da se stvari u Hrvatskoj promijene sada i odmah. Niste dozvolili članovima Glavnog odbora da se uključe u proces, da daju svoje primjedbe i prijedloge. Zatajili ste platformu za pregovore čak i nekim članovima Predsjedništva. Donijeli ste odluke sami i po treći puta izravno pomogli HDZ –u a ovog puta i SDP-u.

Onda ste krenuli s novim ljudima, „kapitalcima“ kako ste ih nazvali u stvaranje prilike za vlastiti opstanak. Jer su Vas stari kvalitetni članovi pročitali i napustili u pravom egzodusu. Nema tu mjesta za produktivan rad u lokalnoj zajednici, nema mjesta za demokratske procese.

Maske su počele padati već u vrijeme lokalnih izbora 2017. godine kada je pod Vašom dirigentskom palicom lansirana krilatica „Samo je Metković važan“ a potpora vodstva drugima a posebno nama je u najvećoj mjeri izostala. Kasnije u vrijeme izbora za EU parlament, ponovo smo doživjeli težak udarac, kada ste naš prijedlog za listu kandidatkinje iz naše županije odbili a stranka nije imala žensku kvotu i bila je spremna platiti kaznu, ali ne i staviti našu kandidatkinju na listu. Ta kampanja je vođena katastrofalno loše i MOST je doživio fijasko. Za takav rezultat i propuste nitko nije snosio odgovornost pa ni Vi osobno. A to je tek mali dio zapostavljanja i zanemarivanja jedine organizirane županijske organizacije MOST-a.

U dva izborna ciklusa parlamentarnih izbora u našoj izbornoj jedinici prolazna mjesta su imali kandidati iz Zagreba i Vi. To smo prihvatili, nadajući se da će i naša organizacija doći na red za prolaznog kandidata iz naše županije. Zato smo inzistirali da naša županija bremenita problemima ima svog predstavnika u Saboru kroz našu stranku. Sjećamo se prošlih izbora i Vašeg čvrstog obećanja ako prođete na izborima da nećete konzumirati mandat. Naravno to se nije dogodilo jer niste održali svoju riječ.

Odgovorit ćemo na Vaše samopozicioniranje u 6. Izbornu jedinicu citatima Vaše nove uzdanice, mlade i pametne gospođe Marije Selak Raspudić, koja će vrlo brzo i sama uvidjeti (kao i ostali „kapitalci“) da se svi ti citati odnose između ostalih (možda čak i najviše) na MOST :

„Kakve veze imaju pojedinci koje stranke šalju u tko zna koje županije s tim županijama i njihovim građanima. To je samo nagrada za vjerno služenje vođi .“  To je rekla gospođa Marija, jedno od najvećih pojačanja MOST-a.

Gospođa Selak-Raspudić, pametna mlada dama, rekla je još neke lucidne i istinite stvari u svom intervjuu RTL televiziji kao npr. „Unutarstranačka demokracija ne postoji“  i citiramo: „Danas je arogancija zamijenila kompetenciju.“ To se odnosi na vodeće stranke ali na žalost još više i na MOST.

Podsjetit ćemo Vas da u članku 6. Ustava RH jasno piše : „Unutarnje ustrojstvo političkih stranaka mora biti sukladno temeljnim ustavnim načelima.“

Isto tako moramo napomenuti da ste pokazali prezir prema radu i postignućima organizacije u Sisačko moslavačkoj županiji koja je stvorila ugled i visok postotak povjerenja građana prema MOST-u.

Držimo nedopustivim i nečasnim da se dalje na ovaj način ponižava naša županija koja je jedna od najugroženijih s potpunom blokadom i onako netransparentnog političkog sustava. Četiri godine su prošle, brojni problemi su ostali neriješeni. Radovi na autocesti nisu nastavljeni, INA nije otkupljena, Rafinerija u Sisku je prestala proizvoditi, županijsko zdravstvo u velikom zaostajanju… Uglavnom, naša je županija bila zapostavljana od svih, a oni koji su trebali brinuti za dobrobit ljudi i područja naše županije nisu uspješno obavili svoju zadaću. Sada je evidentno da je naša županija zapostavljena i u MOST-u i da preko MOST-a nikada ova županija neće imati predstavnika u Saboru.

Došli ste u 6. IJ kao u svoje lovište odstrijeliti još jedan mandat koji su Vam pripremili vrijedni ljudi od kojih je dio najkvalitetnijih županijskih i gradskih vijećnika (P. Sekulić, I. Krčelić-Cindrić, V. Lendvaj, M. Brigljević i P. Ćosić) otišao izdan i ostavljen od strane vrha stranke ali  dio je i ostao. No, nitko iz naše županije nije bio vrijedan da unatoč dostignućima i kvalitetama nosi listu. Moralo se napraviti mjesta predstavnicima jednog dijela Zagreba i Zagrebačke županije koje nemaju svoje organizacije na terenu i Vama, političkom tajniku Nikoli Grmoji, koji nema nikakvu vezu sa 6. IJ o čemu je lijepo govorila gospođa Marija.

Takav odnos i takav stav, koji već duže vrijeme egzistira, je bio osnovni razlog našeg odlaska iz stranke i sada je valjda svima jasno da nismo pogriješili. No, mi nismo krenuli u lov na mandate u drugim strankama unatoč iznimno korektnim ponudama, iako ste nam upravo Vi na svom Twiteru tepali kako ste se riješili ambicioznih pa se sada možete posvetiti borbi. To je valjda ta borba u kojoj MOST uvijek u kritičnom trenutku spašava HDZ. Trebalo nam je predugo da to shvatimo. Mi smo pri odlasku rekli da nećemo na ovim izborima biti na listama drugih političkih aktera i držimo se svoje riječi, unatoč atraktivne ponude prolaznog mjesta. Mi smo izgradili lokalnu organizaciju na principu „Vrijediš onoliko koliko vrijedi tvoja riječ“ i ostajemo dosljedni.

A Vi ste se dragi prijatelju Grmoja nakon neuspjeha u samopozicioniranju u svojoj izbornoj bazi, odlučili u 6. IJ odstrijeliti masan i uhranjen mandat koji smo Vam mi svojim radom pripremili. Nitko iz baze Vas nije predložio, niti Vi držite do mišljenja baze. Podsjećam da smo na zadnjem sastanku gdje smo predali svoje ostavke napomenuli da očekujemo da se stranka iskaže i osigura nositelja liste iz naše županije jer naša županija ima daleko najviše birača u 6. IJ, županijska organizacija je bila iznimno aktivna  i znatno podigla rejting MOST-a a i među ljudima koji su ostali nakon našeg izlaska ima onih koji zaslužuju nositi listu. Podsjetit ćemo Vas da je naš rad i zahtjevi za borbu za interese naše županije bolje ocjenjen u HDZ-u i SDP-u koji su shvatili da moraju promicati i u Sabor delegirati kadrove iz naše županije. Pri čemu je HDZ s liste maknuo sve one koje smo mi napadali. Žalosno je da su čak i oni prepoznali vrijednost naše borbe i našeg dosadašnjeg rada, ali MOST na žalost nije.

To što prema Vašim kriterijima nitko od nas nije bio vidljiv na nacionalnoj razini, isključivo je Vaš veliki grijeh. Čak ste i na svojoj TV MOST ugošćavali samo Vama važne a nikoga s naših zaboravljenih područja. Sve što smo činili, činili smo sami, bez veće potpore stranke. Stranka nije učinila ništa da promovira ljude koji su u ovoj županiji stvorili iz ničega respektabilnu, uspješnu i uvaženu organizaciju.  Ljude koji znaju i umiju, koji su uložili srce i dušu u projekt MOST-a. Vama su bile važne samo osobe koje su se pojavile pred izbore a za razvoj stranke nisu učinile još ništa. Pitamo se koga u stvari MOST predstavlja ako se tako odnosio prema kvalitetnim ljudima koje je imao.

Sada je očigledno naša županija ponovo u zapećku. Stoga se u naše duše uselio mir i spokoj što smo napustili stranku koja ne zna cijeniti ljude, njihove kvalitete i njihova postignuća. Vama dragi prijatelju Nikola Grmoja želimo uspjeha u pokušaju uvjeravanja birača u našoj županiji, te u dijelu Zagreba i Zagrebačke županije koji vjerojatno jedva čekaju da ih u Saboru predstavlja politički tajnik MOST-a iz Metkovića. Možda bi bilo najpoštenije da Vam geslo bude „VAŠ GLAS ZA METKOVIĆ“

Milan Brigljević i Petar Ćosić, nezavisni županijski vijećnici u SMŽ

Ukoliko Vam se svidio članak, lajkajte, dijelite, komentirajte...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here