Zapis Antuna Petračića
Iz Domovinskog rata na području Grada Petrinje jedno od povijesnih obrambenih mjesta je Konjska glava, s lokacijom u dubokoj šumi – gaju – Mokričkom lugu, iza slobodnih Gornjih, Donjih i Srednjih Mokrica, Nebojana, Međurača i Farkašića, nadomak rijeke Kupe, blizu Regionalnog vodovoda na rubu Novog Selišta.
Od prvih dana hrvatske obrane zadnji položaj bila je Konjska glava, očuvala se i sačuvala, branili su je domobrani i policajci Petrinje, a 18. kolovoza 1992. u ojačavanju minskog polja prema neprijatelju na „dohvat ruke“ poginuo je miner Ivan Mlađenovi – Ać.
Tada, kao i danas, bio je utorak, a na 28-godišnjicu Aćove smrti prijepodne su mjesto tragedije voljenog brata i strica i rođaka, neprežaljenog suborca i prijatelja, obišli rodbina i članovi Udruge hrvatskih branitelja policije Petrinja.
– Moj brat Ivan, s nadimkom Ać, kojeg je nosio od djetinjstva, s 31 godinom života u 8,15 sati 18. kolovoza poginuo je na postavljanju minskog polja. Rodom iz Peckog, radio je u tvornici Rade Končar u Zagrebu, a u hrvatsku policiju dragovoljno stupio rano, odmah 1991. Za mjesto njegova stradanja duboko u šumi iz kamenoloma sam dovezao veliku stijenu, na nju je lani stavljena spomen ploča, a danas je i blagoslovljena – u zasjenjenom šumskom puteljku Konjske glave govori nam Aćov brat Pepa (Stjepan) Mlađenović, bivši ratni policajac-dragovoljac, pripadnik 2.A brigade HV, preteča Gromova.
Tu mu je brat blizanac Mijo ( jedan sat ranije rođen) i sestra Mara, najstarija među braćom Mlađenovićima, a od mlađe rodbine Pepin sin Marin, bogoslov pete godine Katoličkog fakulteta u Zagrebu, kojem 2022. predstoji mlada misa.
Budući svećenik uključio se u vjerski obred blagoslova ploče i mjesta pogibije strica Ivana, s obraćanjem i molitvom Vjekoslava Uvalića, trajnog đakona i stalnog dušobrižnika hrvatskih branitelja za cijelu Republiku Hrvatsku.
– Bog nas poziva da dolazimo na ovakva mjesta, naša je trajna obveza održavanje sjećanja na Ivana i svih ostalih oko 17.600 poginulih hrvatskih branitelja. Protokom vremena zanemarena su, neobilježena, i sve više padaju u opći zaborav mjesta i događaji stradanja hrvatskih branitelja. A trebalo bi ih označiti i obilježiti, staviti križ. Danas je svetkovina Jelene Križarice, svetice koja je pronašla Isusov križ, a isti takav znak ima i ova mramorna ploča usred šume. Neka tako vječno ostane – uz blagoslov je kazao V. Uvalić.
U emotivnom sjećanju na suborca i prijatelja iz njihova zajedničkog sela Pecki, slično je rekao i Željko Bjelac, predsjednik Udruge hrvatskih branitelja policije Petrinje.
Svi sudionici komemoracije usred Konjske glave po neravnim i uskim šumskim usjecima, sklanjajući glave i tijela od raslinja i grana drveća, dovezli su se u prikolicama dvaju traktora. U Domovinskom ratu ovuda su na zadnje položaje prve obrane Konjske glave na čuvanje slobodnog područja petrinjskog Pokuplja dolazili mladići poput Ivana Mlađenovića -Aća.
Njegovo posljednje mjesto života od danas je blagoslovljeno, za spokoj duše i vječni mir izmoljen Oče naš…
(Ivan Mlađenović – Ać rođen je u Peckom 18. veljače 1961. Sin Josipa i Jage, rođene Jurčević. Po zanimanju je bio vozač viličar, radio u Zagrebu, a živio u Sisku. Nije bio oženjen. Bio je pripadnik pričuvnog sastava MUP RH-Policijske uprave Sisak od 1. kolovoza 1991. raspoređen na dužnost minera. Poginuo je u Gornjoj Mokrici, na području Konjske glave 18. kolovoza 1992. za vrijeme postavljanja minskog polja, a pokopan u Sisku 20. kolovoza 1992. Ukazom Ministra unutarnjih poslova RH dodijeljen mu je posmrtno čin višeg policajaca, odnosna satnika. Odlukom Predsjednika RH za doprinos u Domovinskom ratu posmrtno je odlikovan Spomenicom Domovinskog rata 1990.- 1992., Redom Petra Zrinskog i Frana Krste Frankopana s pozlaćenim pleterom, te Policijskom značkom. )
Ukoliko Vam se svidio članak, lajkajte, dijelite, komentirajte...