Novinar Antun Petračić
Život u selu je dobar, meni osobno je prekrasan, samo što umiru starci, a mladi ne ostaju. Ovdje nas živi oko 70-tak mladih i odraslih, novi asfalt znači nam put u svijet. Dan Peckog i blagdan nebeskog zaštitnika Ivana Krstitelja u okolnostima COVIDA-19. proslavili smo skromno bez većih okupljanja, sjećanjem na poginule i umrle mještane u 2. svjetskom i Domovinskom ratu i svetom misom – današnje nedjelje u Peckom govori nam predsjednik Vijeća mjesno odbora Zlatko Abramović.
Podno bijelog križa uz ogradu mjesne kapele više izaslanstava udruga hrvatskih branitelja i stradalnika rata, političkih stranaka sela Peckog i Grada Petrinje (zastupanog po potpredsjedniku Gradskog vijeća Miljenku Bušiću) položilo je vijence i svijeće.
Sukladno epidemiološkim zahtjevima svetu misu na otvorenom ispred kapelice sv. Ivana Glavosjeka predvodio je župnik iz Hrvatskog Čuntića p. Petar Žagar, a propovijedao vlč. u miru Anto Rotim, gost iz Zagreba.
Među više misnih nakana bile su za djeda Ivana i unuka Hrvoju Tomu Bešlića, iz petrinjske obitelji koja desetljeća na ovaj dan zavjetno hodočasti u Pecki. Za njih je ovogodišnji dolazak bio posebno bolan, jer su prošli tjedan pokopali svoga prerano umrlog sina, supruga, oca, brata, strica, djeda… Hrvoja Tomu, a članovi ove brojne obitelji odlučili nastaviti tradiciju hodočašćenja u ovo banijsko selo.
– Naš Tomo nas je zavjetovao da uvijek dolazimo na ovaj blagdan. Učinili smo danas u velikom broju. Žalosna sam neizmjerno, ali i sretna u srcu, jer vjerujem da Hrvoje gleda s neba i jednako je tako sretan zbog nas ovdje na zemlji- kazala nam je udovica Katarina Bešlić.
Na početak misnog slavlja u dobro uočljivim ljetnim majicama nakon dva sata hoda osam kilometara od Zelene doline kroz Banovinu dopješačilo je 11 članova DVD Prnjavora Čuntićkog iz toga sela i susjednog Hrvatskog Čuntića i Petrinje. Pamtit će ovogodišnje hodočašće do Ivana Krstitelja kao jubilarno deseto, pohvalili su se ponosno.
Najbliža spomeniku i crkvici na brdašcu nasuprot njene poratno sagrađene kućice na gruntu prijašnje trokatnice, blagdan Mučeništva sv. Ivana Krstitelja slavila je najstarija mještanka – 94 godišnja Katica Sremić, ni stotinu metara niže uz cestu rođena u autohtonoj seoskoj familiji Abramovića. Čila i poletna, u dobrim godinama na leđima, baka Katica živi u Sesvetama, a svaki kolovoz za ovaj dan Peckog dolazi unuku Željku Bjelcu, čija je obitelj u dvorištu ispod drvene sjenice slavila nebeskog zaštitnika njihova sela.
Zbog epidemije koronovirusa, slično ovog ljeta i u ostalim selima Grada Petrinje, i u Peckom je danas izostalo veliko prazničko javno slavlje, ručak za sve, masovno okupljanje, večernja zabava i proslava duboko u noć. Umjesto toga domaće obitelji držale su se svojih kuća i dvorišta, a jednu od takvih veselica za rodbinu i krug ratnih prijatelja iz tadašnje Policijske postaje Petrinje organizirao je Pepo Mlađenović.
Tako su danas obnovljena mnoga sjećanja, osvježene uspomene i vraćeno vrijeme na događaje i trenutke iz obrane, očuvanja slobodnog i zaštite ostalog petrinjskog područja između nasilne srpske okupacije 1991. i oslobođenja u slavnoj Oluji 1995. godine.
U toj ratnoj povijesti Petrinje i Hrvatske, selo Pecki i njegova prva ratna crta obrane drže vječno mjesto ponosa i slave.
Ukoliko Vam se svidio članak, lajkajte, dijelite, komentirajte...