Novinar: Antun Petračić
Preko svoga Operativnog programa Učinkoviti ljudski potencijali Europska unija će u Petrinji ( via Siska) dvije godine u cijelosti financirati projekt TOP-Poboljšanje kvalitete života u Petrinji. Od 3. travnja ove godine do istog nadnevka 2022. njegovo je trajanje, vrijednost je 816.590 kuna, a svih tih 816.590 kuna je sto posto bespovratna potpora, sve s konta EU.
Kao što nalažu precizni i zahtjevni EU propisi, za ovaj najnoviji TOP program odgovorni su nositelj Udruga osoba invalida rada Siska i partnerska Udruga žena Gora- Sibić. Osnovni su ciljevi razvijanje i unapređivanje socijalnih sadržaja na području Grada Petrinje, poticanje aktivnog europskog građanstva, poticanje socijalne kohezije u Hrvatskoj, ostvarivanje dugoročnog pozitivnog utjecaja na lokalnu zajednicu i gospodarstvo, olakšati život članovima obitelji uključenih u ovaj program…
TOP-Poboljšanje kvalitete života u Petrinji namijenjen je prvenstveno nezaposlenima, ljudima starije životne dobi ( 60+ godina), osobama s invaliditetom i ostalima iz ovakve ciljane socijalne skupine. Oni će do proljeća 2022. sudjelovati u 24 kreativno-kulturne edukativne radionice kojima je cilj razviti socijalne vještine.
Za ovaj projekt javilo se 20-tak zainteresiranih dragovoljaca i držeći se termina od dva tjedna utorkom, jučer su održali već četvrtu kreativnu radionicu.
Svaka je drugačijeg naziva, druge teme, različitog sadržaja i specifičnog načina izvedbe: izrađivane su kutije za nakit, oslikavani zidni satovi, rađeni spomenari, a u ovoj četvrtoj radionici bojani su i decoupag tehnikom ukrašavane poznate i korisne male niske klupice, sjedalice, hoklice, šamrlice, semlije, stočići, kako su već u narodu razni nazivi za isti predmet.
– Ovu četvrtu radionicu nazvali smo „Položaj niže, za zdravlje više“ jer smo htjeli upozoriti, ali i naučiti naše ciljane skupine, koliko je danas važno pratiti veličinu (visinu) krvnog tlaka, koji često povećava rizik od nastalih problema, kao što su moždani udar, aneurizam, zatajenje srca, oštećenje bubrega i srčani udar. Korištenjem malog oslikanog ukrašenog stolca i produžene žlice za obuvanje cipela pokušavamo prevenirati dizanje krvnog tlaka, a time i sprečavati vrtoglavicu. Dakle, aktivnost obuvanja cipela, koja često utječe na promjenu visine krvnog tlaka, ali i napor u godinama u kojima se nalazimo, bit će radnja s osmjehom i lijepim sjećanjem na nas i naše radionice u projektu – kaže Jasminka Luketić-Domitrović, koordinatorica- voditeljica TOP-a poboljšanje kvalitete života u Petrinji.
Iz dosadašnje četiri kreativne radionice, u kojima je najstarija polaznica 82-godišnja Marija Mihalić-Šmisl, već je stvoren zavidan fundus izrađenih predmeta, a oni najdraži i najbolji radovi bit će na kraju predstavljeni posebnom izložbom. Na jučerašnjoj javnoj prezentaciji i konferenciji za mediji pokazano je nekoliko uradaka: poznati majstor za intarziju Željko Lipovac svoj je šamrl primjereno umjetnički ukrasio u svome stilu, a stručno – medijski skup iznenadio ručno izrađenim zidnim satom s obrnutim znakovljem i unazadnim pokazivanjem vremena, a „pravi, normalan“ postaje tek gledanjem u ogledalo. Unikatni sat izradio je i likovno nadaren Milan Šukunda, a posvetio ga je svojim unučicama Luciji i Sari.
Održavanje četvrte radionice iz dvogodišnjeg projekta EU i partnera UIR Siska i Udruge žena Gora-Sibić popraćeno je dolaskom gostiju.
U ime nositelja projekta, Branka Pažur, predsjednica Udruge invalida rada Siska ( s 600 članova u velikom dijelu SMŽ) objasnila je da je Petrinja odabrana za ovaj projekt zbog vrlo dobre suradnje s Gradom i njegovim čelnicima jer su pouzdani i sigurni partneri.
Predsjednica Uduge žena Gora-Sibić Štefica Tominović izrazila je zadovoljstvo što su uključeni u dvogodišnji program kojim se pomaže njihovu radu i unapređenju zajednice ova dva susjedna sela.
Državna tajnica Središnjeg ureda za demografiju i mlade Vlade Republike Hrvatske Željka Josić posebno je zahvalila udrugama za stručno i kreativno ostvarenje europskih projekata, višestruko vrlo važnih za osobe treće životne dobi, invalide i nezaposlene, te bitnih za međugeneracijsko razumijevanje i suradnju. Istaknula je i važnost psihološke pomoći, posebno u ovo vrijeme pandemije koronavirusa.
Na ovakav i slične EU projekte koji se provode u Petrinji ponosan je gradonačelnik Darinko Dumbović, ističući kako su te ciljane skupine korisnika projekta dosad bile izgubljene, marginalizirane i zapostavljene. Rekao je da su udruge dobro prepoznale projekte i kandidiraju se, stvaraju nadgradnju ideja i značajnih sredstava povrh mogućnosti proračuna, pa je Grad Petrinja sada u ostvarivanju projekata vrijednih 420 milijuna kuna.
Nova peta po redu radionica TOP-Poboljšanje kvalitete života u Petrinji slijedi u utorak 22. rujna, nazvat će je “S torbom u svijet kupovine”, bit će opet zanimljiva, kreativna, posebna i podučna.
– Umjetnost liječenja sastoji se u tome da održavamo pacijenta u dobrom raspoloženju. Tako je govorio filozof, književnik i povjesničar Voltaire, i nema razloga da ga ne poslušamo i sada u 21. stoljeću. Druženje s ljudima, sudjelovanjem u kulturno-edukativnim aktivnostima Grada Petrinje, koji je opći cilj Poziva Europskog socijalnog fonda Poboljšanje socio-ekonomskih i životnih uvjeta u gradovima Kninu, Belom Manastiru i općini Darda, Benkovicu, Petrinji i Vukovaru uvijek dobivate više, toplinu i empatiju. I mijenjamo vaš stil života u poznati slogan kojeg često čujemo “Samo zabava”- čulo se jučer od koordinatorice – voditeljice Jasminke Luketić – Domitrović.
Ukoliko Vam se svidio članak, lajkajte, dijelite, komentirajte...