Zabilježio Antun Petračić
Od onih stravičnih, katastrofalnih, nesretnih 28/29. prosinca 2020. na petrinjsko i ino banovinsko potresima razdrmano i uništeno područje, neprestance, odasvud iz Lijepe Naše kao i iz Europe, stiže pomoć. Svekolika Hrvatska i prijatelji izvana ujedinili su se u neizmjernoj humanosti i solidarnosti za stradalnike Siska, Petrinje, Gline i okolice. Svakodnevno mediji izvješćuju o organiziranim i usmjereno dogovorenim pristiglim donacijama, a mnogo je još sličnih nejavnih, pojedinačnih, individualnih vrsta i načina pomaganja.
Takvi putovi silne dobrote i suosjećanja isprepleću se po gradu i selima, mnogi dobrotvori ne žele svoje spominjanje i javnu zahvalu, a koliko je svaka izvanjska konkretna, novčana i ina skrb značajna i potrebna, najbolje znadu oni kojima je kuća bez krova, sobe bez zidova, zgrade bez stanova, nedostupni uredi, neizvjesna radna mjesta, upitni posao, ugrožena egzistencija…
U medijima izvještavamo o dolascima u Petrinju konvoja kamiona, kombija ili osobnih vozila s raznolikim osobnim potrepštinama i drugom većom raznom pomoći. Pri tome donosioci i pošiljatelji, nepoznate osobe odmah postaju prijatelji, najbliži i najmiliji, učvršćuju se veze, oni izvan potresnog pokupskog rasjeda obećavaju daljnju skrb i pomaganje, razmjenjuju se telefonski brojevi, e-adrese, suosjeća u nevolji i nemoći…
Konkretnu solidarnost bili smo u prilici doživjeti u „mirnoj“ zimskoj srednjoj Dalmaciji, 300 kilometara daleko od epicentra podzemnog zla, vidjeli kako izgleda početak velike ljudske solidarnosti za nas potresene u Petrinji. Subota prijepodne usred Trogira i isti dan popodne na razmeđi naselja Mastrinka i Slatina na otoku Čiovu.
Oni opisivani i prozivani kao „strašni“, „opasni“, „razulareni“ „divljački“, znani razvikani navijači Hajduka, ta čuvena Torcida Grada Trogira iskazala se drugačije i posebno. Na središnjem gradskom mjestu, Trgu Ivana Pavla II, ispred svoje župne crkve sv. Lovre ( pet je takvih u Hrvatskoj s imenom sveca đakona-mučenika, među njima i naše petrinjsko svetište) organizirala je podnevni ručak s nekoliko stotina obroka junećeg gulaša (porcija = 25 kuna) i još 1000 paketića ( za 30 kn) po pet komada njihovog autohtone slastice Trogirske rafijole. Sva se hrana prodala i pojela u samo sat vremena.
Provodeći tamo vikend kratkog „prizdravljanja“ daleko od našeg petrinjskog nemirnog podzemlja, od domaćih dečki iz Torcide Trogira doznajem kako su gulaš skuhali chiefovi okolnih hotela, isti oni koji su prethodna dva tjedna besplatno svojim nevjerojatnim radom (pre)dobro besplatno hranili Petrinjce na Trgu hrvatskih branitelja. Kod nas su imali i svoju maksi inoks posudu, a sada vraćenu u Trogir opet se oko nje u novoj gurmanskoj dobrotvornoj akciji okupili majstori-kuhari Pere Savanović, Duje Pisac, Antun Nišević, Igor Rajačić, Roko Puče i Robert Predrag Žmire.
Ove subote Torcida je sav prihod namijenila za izgradnju novih montažnih kuća najpotrebnijima u Petrinji i okolici. Svojim sumještanima i navijačima splitskih bijelih, uz zajednički slogan „Za Hrvatsku i za Hajduk, bila vojska tu je „“ i poziv „Svi za Banovinu“ pridružio se i trogirski gradonačelnik Ante Bilić.
U isto vrijeme iste subote malo dalje u sredini Čiova, na obali s koje se preko zaljeva dobro vidi sedam Kaštela, traje još jedna akcija za našu Petrinju. Udruga Livanjska zajednica Kaštela na razmeđi naselja Mastrinke i Slatine u dugačak transportni kamion utovarila je veliku mobilnu stambenu kuću sa svim unutarnjim namještajem i vanjskom opremom ( uključujući tv antenu i klima uređaj.)
– U Kaštelima, Trogiru pa i na Čiovu, živi i radi oko 5000 ljudi podrijetlom iz Livna i okolice, a naša Zajednica okuplja ih radi zaštite, promicanja i promoviranja kulturne i tradicijske baštine, kao i za humanitarno djelovanje. Ovu mobilnu kuću vozimo obitelji policajca Miroslava u Petrinji – pred kretanje vrijednog tereta veli nam Karmelo Livanović, predsjednik Livanjske zajednice Kaštela.
Pošiljka je sretno prispjela na odredište i već tijekom noći od subote na nedjelju na facebooku ove udruge zavrtio se video s istovara vrijednog poklona.
Par dana kasnije, Livanjci su se iskazali još jednom ogromnom humanitarnom pomoći za Petrinju, a predaji su osobno nazočili gradonačelnik toga grada Darko Čondrić i izborni hrvatske nogometne reprezentacije Zlatko Dalić.
Glede ove pomoći, kasnije se u Petrinji zaljuljala nelijepa agitacija, izrodila sumnja, počelo prozivanje i ukazivanje na muljanje, istupanjem pojedinaca u javnosti i rašireno po internetu, uz najnovije osvanule grafite po načetim zidovima ranjene Petrinje, poput „Gdje je sir, gradonačelniče?“
Ukoliko Vam se svidio članak, lajkajte, dijelite, komentirajte...